5 oznak świadczących, że Twoja piła łańcuchowa jest stępiona

Tylko ostra piła łańcuchowa może zapewnić optymalne cięcie pilarką. Wyjaśnimy Ci, w jaki sposób można rozpoznać kiedy piła wymaga ostrzenia.

Cięcie pilarką łańcuchową STIHL. Zadbaj o to, aby piła łańcuchowa była zawsze ostra.
Cięcie pilarką łańcuchową STIHL. Zadbaj o to, aby piła łańcuchowa była zawsze ostra.

Nawet najlepsza piła łańcuchowa z czasem się stępi. Piłę łańcuchową należy naostrzyć wtedy, gdy wystąpi jeden z poniższych objawów:

1) Piła łańcuchowa nie wcina się łatwo w drewno, a cięcie wymaga dociskania pilarki.

2) Podczas cięcia wyrzucane są drobne zamiast grubych wiórów.

3) Pomimo odpowiedniego smarowania i napięcia piły łańcuchowej pojawia się dym w rzazie.

4) Podczas cięcia pilarką w jednym kierunku rzaz nie jest idealnie prosty. Świadczy to o jednostronnym stępieniu zębów tnących lub nierównej długości zębów tnących.

5) Piła łańcuchowa terkocze i podskakuje podczas cięcia. Precyzyjne cięcie jest utrudnione.

W przypadku wystąpienia jednego z powyższych objawów piłę należy naostrzyć lub wymienić na nową. Należy również sprawdzić wysokości ograniczników zagłębienia.

Znaczniki serwisowe ułatwiające prawidłowe ostrzenie piły łańcuchowej

Każda pilarka STIHL posiada znaczniki serwisowe zużycia eksploatacyjnego, które służą jako ułatwienie prawidłowego ostrzenia, a także do kontroli zużycia piły łańcuchowej:

Piła łańcuchowa STIHL - znaczniki serwisowe.
Piła łańcuchowa STIHL – znaczniki serwisowe. Kliknij zdjęcie by przejść do przeglądu pił łańcuchowych STIHL.

1) Znacznik prawidłowego kąta ostrzenia krawędzi tnącej i minimalnej długości zęba: w przypadku osiągnięcia tego znacznika przy ostrzeniu, należy wymienić piłę łańcuchową na nową.

2) Znacznik prawidłowego kąta natarcia i minimalnej długości zęba.

3) Znacznik prawidłowego kąta ogranicznika zagłębienia i znacznik zużycia. Obrabianie ogranicznika zagłębienia musi przebiegać równolegle do tego znacznika.

4) Znacznik zużycia powierzchni bieżnych zębów tnących (stopy zęba). Równomierne zużycie równolegle do znacznika oznacza prawidłowe zużycie.


Fachowe doradztwo zapewniają Autoryzowani Dealerzy STIHL

Wszystkie produkty STIHL wymienione w artykule można nabyć w Autoryzowanych Punktach Dealerskich STIHL. Najbliższego dealera znajdziesz dzięki wyszukiwarce na naszej stronie internetowej. Znajdź najbliższego dealera.

Informacje o tym jak prawidłowo naostrzyć piłę łańcuchową znajdziesz na naszej stronie internetowej. Na blogu, w artykule „Jak dobrać odpowiedni pilnik” dowiesz się na co zwrócić szczególną uwagę przy ostrzeniu.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.