Porady ogrodowe: Sprzątanie liści

W okresie jesiennym ilość spadających liści może niejednemu sprawiać kłopot. Oto nasze porady jak sobie z tym radzić.

Sprzątanie liści nigdy nie było łatwiejsze dzięki zastosowaniu urządzeń STIHL. Niezależnie od tego, czy to nożyce do żywopłotu, kosy, pilarki łańcuchowe czy dmuchawy: w każdym urządzeniu STIHL ukryte jest wieloletnie doświadczenie i wiedza technologiczna firmy STIHL w rozwoju i produkcji sprzętu mechanicznego do pracy w lesie, parku i ogrodzie.

Nasze narzędzia ogrodnicze są optymalnie dostosowane do konkretnych zastosowań. Chcielibyśmy podzielić się z Tobą naszą wiedzą, abyś mógł sprostać wszelkim wyzwaniom wokół domu i w ogrodzie. W serii „STIHL – Porady ogrodowe” przedstawimy przydatne porady i wskazówki.

W tym artykule dowiesz się, dlaczego należy usuwać liście z trawnika i jak dobrze wykorzystać zebrane liście i odpady roślinne.

Uwaga: Przed użyciem dmuchawy akumulatorowej STIHL należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi i zawartymi w niej wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa.

Nasze porady ekspertów dotyczące pracy dmuchawą akumulatorową STIHL BGA 56 w Twoim ogrodzie:

  1. Sprzątanie liści z trawnika: Opadłe liście należy usuwać z trawnika. Jeśli liście pozostają na trawniku, trawnik nie ma wystarczająco dużo światła jesienią i zimą. Rezultatem są jasne, nieładnie wyglądające plamy. Z tego względu zalecamy regularne zamiatanie liści. Jeśli liści jest dużo, zaleca się zdmuchnięcie ich w jedno miejsce, a następnie usunięcie. Zaoszczędzisz w ten sposób dużo sił i czasu.
  2. Wilgotne liście to ryzyko poślizgnięcia: Nie zostawiaj liści na ścieżkach. Mokre liście są śliskie i mogą stanowić zagrożenie dla użytkowników ogrodu. Ponadto usunięcie mokrych liści będzie kosztować Twoją dmuchawę więcej energii. Jeśli używasz akumulatorowej dmuchawy STIHL, na jednym ładowaniu akumulatora usuniesz więcej suchych niż wilgotnych liści i oczyścisz większy obszar w Twoim ogrodzie.
  3. Liście i odpady jako ochrona roślin przed mrozem: Liście zebrane za pomocą dmuchawy nie muszą sprawiać Ci trudności. Można je umieścić na rabatach kwiatowych i pod krzakami. Tworząc warstwę ochroną stanowią naturalny środek przeciw zamarzaniu roślin zimą. Kiedy liście ulegają rozkładowi, stają się cennym nawozem.
  4. Schronienie dla małych zwierząt zimą: Jeż i inne małe zwierzęta ogrodowe będą szczęśliwe, jeśli zostawisz większe stosy liści w ogrodzie. Dzięki temu będą miały ciepłe i przytulne miejsce, w którym spędzą zimę.
  5. Pozbywanie się zbędnych liści i odpadów i kompostowanie: Przed dodaniem liści do kompostu, najlepiej je rozdrobnić. Ponieważ zwiędłe liście są raczej ubogie w składniki odżywcze, zaleca się wymieszanie kompostu z innymi bogatymi w azot odpadami ogrodowymi. Kompost rozkłada się zdecydowanie szybciej.

Przy użyciu dmuchawy łatwo posprzątasz liście i odpady roślinne. Nawet w trudno dostępnych miejscach.

Idealne do Twojego ogrodu: Urządzenia akumulatorowe STIHL

Przycinanie żywopłotów. Koszenie trawnika. Sprzątanie liści. Trymowanie krawędzi trawnika. Czyszczenie chodników. Cięcie drewna. Do każdej czynności wokół domu i w ogrodzie STIHL ma dla Ciebie odpowiednie urządzenie akumulatorowe. Dzięki tym lekkim i poręcznym urządzeniom sprostasz każdemu zadaniu.

Więcej o urządzeniach akumulatorowych przeczytasz w tym artykule i na naszej stronie internetowej.

Dmuchawa STIHL BR 450 pozwala uporać się z nawet największą ilością liści.
Dmuchawa STIHL BR 450 pozwala uporać się z nawet największą ilością liści.

AKKU POWER. MADE BY STIHL. Gotowe do akcji.

Odkryj nowy ład podczas pracy w ogrodzie. Lekko, cicho i wydajnie – tak pracuje każde urządzenie z systemu STIHL COMPACT.

Największa zaleta: Jeden akumulator, jeden system. Poręczne akumulatory oraz mocne ładowarki pasują do wszystkich urządzeń akumulatorowych STIHL COMPACT. Cechami wyróżniającymi akumulatory jest ich kompaktowa budowa, niewielki ciężar oraz szerokie zastosowanie.

Zobacz i pobierz broszurę na temat urządzeń akumulatorowych STIHL.

Pilarka, dmuchawa, nożyce, kosa. Akumulatorowe urządzenia STIHL do Twojego ogrodu: System STIHL AKKU COMPACT.

Fachowe doradztwo zapewniają Autoryzowani Dealerzy STIHL

Dealer STIHL z pewnością pomoże Ci wybrać najbardziej odpowiedni sprzęt do Twoich potrzeb. Zapraszamy do Autoryzowanych Punktów Dealerskich. Najbliższy sklep znajdziesz tutaj: Wyszukiwarka Dealerów.

Dużo łatwiejsze sprzątanie liści dzięki dmuchawom akumulatorowym STIHL:

Dmuchawy do małych ogrodów.
Dmuchawy do większych ogrodów.
Dmuchawy dla profesjonalistów.

Podobne artykuły

Więcej informacji na temat pracy w ogrodzie znajdziesz w pozostałych artykułach z serii „Porady ogrodowe STIHL”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.