Ogród w okresie jesiennym: Październik i listopad

Złoty październik przynosi nam pierwsze chłodniejsze dni. Opracowaliśmy dla Ciebie zestawienie najważniejszych prac ogrodowych, które wykonuje się w październiku. Od 1 października przepisy ponownie zezwalają na takie przycinanie roślin, które wykracza poza proste cięcie pielęgnacyjne. Teraz w razie potrzeby można przycinać drzewa i żywopłoty. Należy przy tym pamiętać o usunięciu martwych gałęzi i wszystkich innych elementów, które wyglądają na chore.

Jak dbać o ogród jesienią

Przeczytaj pierwszą część artykułu: Ogród we wrześniu

OGRÓD W PAŹDZIERNIKU: Czas zbiorów i sadzenia

Krótsze dni i chłodniejsza październikowa pogoda sprawiają również, że niektóre rośliny wycofują się do gleby. Nasza wskazówka związana z październikowymi pracami ogrodowymi: teraz jest dobry moment na uporządkowanie grządek w ogrodzie i zabezpieczenie ich na czas zimy. Usuń martwe i obumierające części roślin. Przytnij do poziomu gruntu byliny, których liście jesienią stają się miękkie, dzięki temu w przyszłym roku będą mogły dobrze kiełkować. Jesienią, gdy liście opadną z drzew, widać prawdziwy kształt rośliny, którą można teraz stosunkowo łatwo przycinać. W przypadku wielu drzew należy jednak odczekać do zimy. W ten sposób (od listopada) przycina się np. drzewa z owocami pestkowymi, takimi jak jabłka i gruszki.

Październik to również doskonały okres na jesienne nasady nowych roślin. Jeszcze przed pierwszymi październikowymi przymrozkami rośliny mają wystarczająco dużo czasu na wzrost w nagrzanej latem ziemi. Do październikowych nasadzeń szczególnie nadają się byliny, takie jak astry, drzewa owocowe i róże o odkrytych korzeniach. Można również sadzić kwiaty cebulkowe, takie jak tulipany, żonkile czy krokusy. Podstawowa zasada, która przy tym obowiązuje, brzmi: cebulki należy umieszczać na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebulki. Oznacza to, że cebulkę o wysokości około 3 centymetrów należy umieścić w glebie na głębokości 9 centymetrów. W przypadku tulipanów należy zapewnić również odpowiednią odległość od sąsiednich roślin, pozwoli to zapobiec wielu chorobom. Co więcej, cebulki posadzone zbyt blisko siebie mogą zabierać sobie nawzajem składniki odżywcze. Na koniec cebulki trzeba przykryć świeżą ziemią, a w przypadku gleby gliniastej pewną ilością piasku, który pozwoli odprowadzić nadmiar wody, a następnie podlać.

Naturalne rozłożenie kwiatów na rabatce jest możliwe dzięki bardzo prostemu trickowi. Sprawiające wrażenie przypadkowości rozmieszczenie roślin wymaga ustawienia się pośrodku rabaty. Teraz wystarczy wyrzucić cebulki do góry i zasadzić je tam, gdzie upadną na podłoże. W ten sposób układ kwiatów na rabacie wygląda bardziej naturalnie.

Porada STIHL

Niewiele osób wie, że bardzo łatwo można samemu uprawiać czosnek. Nasza rada ogrodowa związana z nasadzeniami w październiku: umieść ząbki czosnku parę centymetrów pod poziomem podłoża, zachowując pomiędzy nimi 10 centymetrów odstępu. Ujemne temperatury i zimowa pogoda nie mają wpływu na czosnek, dlatego w maju można liczyć na zbiory świeżego czosnku z własnego ogrodu.

Wybrane rośliny sadzone jesienią:

 • Drzewa i krzewy w donicach
 • Krzewy o odkrytych korzeniach
 • Trawy
 • Byliny rabatowe
 • Byliny do ogródków skalnych

OGRÓD W LISTOPADZIE: Nadchodzi zima

Uprzątnij wszystkie liście, które leżą na trawniku. Trawnik okryty liśćmi staje się zimą podatny na choroby grzybicze, takie jak pleśń śniegowa. Żmudne zgrabianie liści można zastąpić ich rozdrobnieniem za pomocą kosiarki do trawy. Kosiarka wydmuchuje do kosza na trawę odpowiednią mieszankę trawy i liści. Taka mieszanka jest łatwa do kompostowania.

Jesień to doskonały czas, aby poświęcić większą uwagę drzewom. Kształt drzew pozbawionych liści jest łatwiejszy do zaobserwowania, dzięki czemu można zaplanować cięcie. To szczególnie ważne w przypadku drzew z owocami pestkowymi. Nie trzeba się z tym spieszyć, czas na przycinanie trwa aż do marca. Rośliny zimozielone i mrozoodporne, które zimą pozostają w ogrodzie, docenią regularne podlewanie w dni, w których temperatura jest dodatnia. Podczas mrozów rośliny odparowują wodę przez liście i jednocześnie nie mogą pobierać nowej wody z gleby. Dobrze przygotowany na zimę ogród odwdzięczy się dobrą formą w sezonie wiosennym.

PODSUMOWANIE: Ogród w okresie jesiennym

 • Jesień to czas zmian i przygotowań do nadchodzącej wiosny.
 • Od września można sprawdzać trawnik pod kątem ewentualnych uszkodzeń i naprawić go dosiewając nowe rośliny.
 • Nasiona można zbierać i suszyć od września do października.
 • Jesień to idealny czas do sadzenia mrozoodpornych roślin cebulkowych, np. tulipanów. W tym czasie wysadza się również byliny i drzewa owocowe.
 • Listopad to już oczekiwanie na nadchodzącą zimę i czas na zabezpieczenie ogrodu przed sezonem zimowym.
 • Bardzo ważne jest usunięcie i prawidłowa utylizacja liści z trawnika.

Przeczytaj pierwszą część artykułu: Ogród we wrześniu

Zapoznaj się z ofertą robotów koszących STIHL


Fachowe doradztwo zapewniają Autoryzowani Dealerzy STIHL

Dealer STIHL z pewnością pomoże Ci wybrać najbardziej odpowiedni sprzęt do Twoich potrzeb. Zapraszamy do Autoryzowanych Punktów Dealerskich. Najbliższy sklep znajdziesz tutaj: Wyszukiwarka Dealerów.

Dodaj komentarz

Komentarz do “Ogród w okresie jesiennym: Październik i listopad

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.