Ogród w okresie jesiennym: Wrzesień

Kiedy liście zmieniają kolor, a na zewnątrz robi się nieco chłodniej, nadchodzi jesień. W chłodnej porze roku nie tylko drzewa ulegają zasadniczym zmianom, podobnie dzieje się ze wszystkimi roślinami w Twoim ogrodzie. To doskonały moment na sadzenie nowych roślin. Umieść cebulki kwiatów w ziemi i zakop czosnek, aby można było go zebrać wiosną przyszłego roku. Na każdy jesienny miesiąc przygotowaliśmy zestawienie prac, które pozwolą optymalnie zadbać o ogród.

Co zrobić w ogrodzie jesienią

Warto przy tym pamiętać, że jesień to doskonały czas, aby na spokojnie przyjrzeć się ogólnej strukturze ogrodu. Co ma przetrwać, a z czego warto zrezygnować? Co wymaga przesadzenia? Dlatego jesień warto postrzegać jako okres przygotowania do nadchodzącej wiosny, ogród będzie Ci za to wdzięczny.

OGRÓD W OKRESIE JESIENNYM: Zadania do wykonania

 • Zbiór nasion
 • Sadzenie cebulek kwiatowych
 • Zgrabianie i usuwanie liści
 • Wysiew traw (do końca września)
 • Nawożenie trawnika nawozem jesiennym
 • Przycinanie drzew i żywopłotów
 • Przekopanie podłoża

OGRÓD WE WRZEŚNIU: Pożegnanie lata

We wrześniu, gdy ziemia jest jeszcze ciepła, łatwo można wypełnić luki w trawniku dosiewając nową trawę. Aby uzyskać jednolity wygląd trawnika, należy w miarę możliwości stosować tę samą mieszankę traw, która została użyta do zakładania trawnika. Usuń chwasty z odbarwionych fragmentów trawnika. Następnie wykoś te miejsca ustawiając najmniejszą wysokość koszenia, spulchnij glebę za pomocą kultywatora i wysiej nową trawę. Alternatywnie można po prostu wymieszać nasiona trawnika z ziemią i rozsiać je na spulchnionym podłożu. W ten sposób materiał siewny jest zabezpieczony przed wyjadaniem przez ptaki i ma czas do następnego roku, aby stworzyć jednorodny zielony trawnik.

Jeśli chcesz zrobić coś dobrego dla swojego trawnika, zafunduj mu kurację w postaci nawozu jesiennego. Jesienny nawóz do trawników z wysoką zawartością potasu sprawia, że źdźbła traw są silniejsze i odporne na mrozy. Ponadto: koszenie trawnika jest dopuszczalne aż do pierwszych przymrozków. Jak jeszcze możesz dbać o swój trawnik w okresie jesiennym dowiesz się z naszego przewodnika tematycznego.

Siew trawy jesienią

Czas od końca sierpnia do początku września jest idealny na zbiory nasion w ogrodzie. Nasiona zbiera się, gdy tylko we wrześniu wyschną na roślinach. Nasion nie należy zbierać zbyt wcześnie, ponieważ lepiej kiełkują dojrzałe nasiona. Odpowiedni czas na zbiory jest wtedy, gdy owocostany brązowieją. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby dokładnie wysuszyć nasiona przed zapakowaniem ich do worków. W przeciwnym razie mogą zgnić lub zostać zaatakowane prze grzyby. Do przechowywania nasion doskonale nadają się ciemne i suche pomieszczenia. Jednoznaczna, niefinansowa korzyść wynikająca ze stosowania własnych nasion: rośliny uprawiane w taki sposób znają już uwarunkowania panujące w ogrodzie i można je traktować jako rośliny rodzime. To doskonały warunek, którego spełnienie sprawi, że rośliny również te, które zostaną wyhodowane w przyszłości, będą się dobrze czuły w Twoim ogrodzie.

Kolejna cenna wskazówka związana z wrześniowymi pracami ogrodowymi: opadłe z drzew owoce, trzeb usuwać z podłoża. Zbyt duża ilość spadów sprawia, że przygniatają one źdźbła trawy i odbierają im światło. Osłabia to trawy i czyni podatnymi na zimowe choroby grzybicze. Ponadto leżące na ziemi owoce przyciągają owady, takie jak osy, które chętnie się stołują na słodkich owocach. Z drugiej jednak strony, jeże i inne zwierzęta będą z pewnością bardzo rade z owoców pozostawionych na trawniku. Dlatego nie trzeba się przejmować, jeśli na trawniku pozostanie kilka śliwek. Pierwsze liście mogą opadać z drzew już we wrześniu, nierzadko jednak utrzymują się na gałęziach nawet do pierwszych mrozów. Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczne wskazówki, jak prawidłowo utylizować odpady ogrodowe. W Niemczech z przycinaniem żywopłotów i krzewów należy jeszcze trochę poczekać. Intensywne przycinanie jest we wrześniu niedozwolone.

Ponadto wrzesień to najlepszy czas, aby ponownie w pełni cieszyć się swoim ogrodem. Radość przyniosą nam późno kwitnące rośliny, ostatnie płatki róż i barwne kwiaty letnie oraz pełne przepychu pierwsze kwiaty jesienne.

Jakie rośliny kwitną jesienią

Wybrane rośliny kwitnące jesienią:

 • Aster gawędka
 • Kłosowiec fenkułowy
 • Dalie
 • Lilak drobnolistny
 • Zawilec chiński
 • Rozchodnik Siebolda
 • Żółwik różowy

Czytaj drugą część artykułu: Ogród w październiku – czas zbiorów i sadzenia

Zapoznaj się z ofertą robotów koszących STIHL


Fachowe doradztwo zapewniają Autoryzowani Dealerzy STIHL

Dealer STIHL z pewnością pomoże Ci wybrać najbardziej odpowiedni sprzęt do Twoich potrzeb. Zapraszamy do Autoryzowanych Punktów Dealerskich. Najbliższy sklep znajdziesz tutaj: Wyszukiwarka Dealerów.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.