Przycinanie żywopłotu – Stwórz wyraźną krawędź

Po przycięciu Twój żywopłot szybko zazieleni się na wiosnę

Przycinanie żywopłotu nożycami akumulatorowymi na wysięgniku marki STIHL. Przycinanie żywopłotu wczesną wiosną.
Ważne jest, aby przyciąć żywopłot wczesną wiosną, aby naturalna zielona ściana zieleni mogła się ponownie rozrosnąć.

Dla większości właścicieli ogrodów zima znów była zdecydowanie za długa. Nie możesz się doczekać, aby ozdobić swoją zieloną ostoję i przygotować ją na nowy sezon? Jak tylko minie silny mróz, możesz zaczynać. Ponieważ na początku roku w ogrodzie jest dużo do zrobienia – najlepiej zacznij właśnie od żywopłotów. Naturalna zielona ściana wymaga teraz zdecydowanego cięcia i formowania. Dzięki temu umożliwimy prawidłowy rozrost i zagęszczenie się krzewów. Jeśli podamy również pierwszą dawkę składników odżywczych dla naszego żywopłotu, wkrótce pojawią się na nim nowe pędy.

Przycinanie żywopłotu z pomocą akumulatorowych nożyc do żywopłotu marki STIHL.
Pracę związaną z przycięciem i formowaniem żywopłotu można wykonać szybko i łatwo za pomocą akumulatorowych nożyc do żywopłotu STIHL.

Przycinanie i formowanie żywopłotu to zadanie, które wielu ogrodników lubi wykonywać samodzielnie. Dość pochmurne wiosenne dni stwarzają do tego odpowiednie warunki pogodowe. „Przy mroźnej pogodzie przycinanie żywopłotu nie jest wskazane, podobnie jak późną wiosną, kiedy świeci słońce. W zależności od pogody, nożyc do żywopłotu można używać mniej więcej pod koniec zimy”, mówi ekspert ogrodniczy STIHL Jens Gärtner. Jednak ogrodnik-hobbysta nie powinien zbyt długo zwlekać z cięciem. Również ze względu na ochronę ptaków, dla których żywopłot jest idealnym schronieniem przed wiatrem i wieloma niebezpieczeństwami. Jego rada: ścinaj żywopłoty z jednej strony wiosną, a z drugiej jesienią, dzięki temu uzyskasz efekt zielonej ściany o gęstym wyglądzie. Należy jednak znać i przestrzegać wymagań danej rośliny – od żywopłotu liściastego po roślinę zimozieloną. Na przykład, jeśli zbyt mocno przycinasz tuję, istnieje ryzyko łysienia, gdzie łodygi odrastają bardzo powoli. „Mniej znaczy wtedy więcej. W razie wątpliwości lepiej ciąć kilka razy w roku” – radzi ekspert.

Kształt trapezu dla zapewnienia odpowiedniego wzrostu

Równo ścięty żywopłot.
Zadbany, bujny zielony żywopłot jest ozdobą każdego ogrodu.

Trapez sprawdzi się idealnie jako kształt formowania Twojego żywopłotu: łopatka, czyli górna część żywopłotu, jest w takim przypadku węższa niż podstawa. W ten sposób dolne pędy również otrzymują wystarczającą ilość światła, a żywopłot może rosnąć równomiernie. Formowanie odpowiedniego kształtu żywopłotu nie musi być pracą całkowicie ręczną. Elektryczne nożyce do żywopłotu znacznie ułatwiają pracę. Modele zasilane na akumulator, takie jak nożyce do żywopłotu STIHL HSA 56, których można używać swobodnie, bez kabli do zasilania, są niezwykle praktyczne. Natomiast dzięki lekkim akumulatorowym nożycom STIHL HLA 56 na wysięgniku właściciele ogrodów mogą ciąć wyższe żywopłoty i krzewy bez użycia drabiny. Rękawice i okulary ochronne są niezbędne do bezpiecznej pracy przy cięciu żywopłotu, więc nie zapomnij odpowiednio przygotować się do pracy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.