Piękny trawnik na wiosnę: Czysta zielona radość 🌱

Intensywnie zielony, gęsty, bez filcu i mchu: to marzenie ogrodnika o idealnym trawniku. Regularna pielęgnacja i odpowiednie składniki odżywcze są niezbędne do odpowiedniego wzrostu trawy. Najlepiej  podłoże zacząć pielęgnować już wiosną, ponieważ zimno, obciążenie śniegiem i wilgoć w miesiącach zimowych odebrały trawnikowi wszystkie rezerwy mocy do wzrostu. Pod koniec okresu mrozów można rozpocząć zabiegi pielęgnacyjne.

Wertykulacja pozwala trawnikowi swobodnie oddychać po zimie. Zdjęcie przedstawia wertykulację trawnika za pomocą wertykulatora marki STIHL.
Wertykulacja pozwala trawnikowi swobodnie oddychać po zimie.

Jak zadbać o przydomowy trawnik na wiosnę?

Zieleń na początku sezonu wiosennego potrzebuje przede wszystkim jednego: prawidłowego dostarczenia składników odżywczych. Do wzrostu na wiosnę zaleca się specjalny nawóz do trawników na bazie azotu. Ekspert ogrodniczy STIHL, Jens Gärtner, radzi aby równomiernie rozprowadzić go na trawniku wczesną wiosną. „Natomiast z pierwszym koszeniem można poczekać chwilę dłużej.” Najpierw trawnik powinien wykiełkować, po nawożeniu zaleca się przerwę w koszeniu przez co najmniej jeden do dwóch tygodni. Mniej znaczy więcej – oto praktyczna zasada przyjaznego dla trawnika koszenia. „Aby trawa mogła się głęboko zakorzenić i gęsto rosła, pomocne jest częstsze przycinanie trawnika, raz lub dwa razy w tygodniu, ale nie za krótko” – wyjaśnia Gärtner. Kosiarki akumulatorowe zapewniają komfortową pracę. Dzięki nim ogrodnik jest mobilny, bez plątaniny kabli. Na przykład model RMA 235 jest częścią systemu akumulatorowego AK, w którym akumulator nadaje się do różnych narzędzi ogrodniczych, od kosiarek po nożyce do żywopłotów i dmuchawy.

Koszenie trawy wiosną. Zdjęcie przedstawia kobietę dbającą o swój trawnik przy pomocy kosiarki akumulatorowej marki STIHL.
Lepiej kosić częściej, ale nie za krótko: jest to ważna wskazówka, jeśli chodzi o receptę na gęsty, zielony trawnik. Kosiarki akumulatorowe umożliwiają wygodną i bezprzewodową pracę.

Unikaj wczesnego uruchamiania wertykulatora

Wielu miłośników trawników zaczyna bardzo wcześnie z napowietrzaniem. Pod tym względem wymagana jest większa cierpliwość, twierdzi Gärtner: „Wertykulacja jest zalecana, gdy trawnik jest bardzo zmatowiony i przeplatany mchem. Z tym krokiem najlepiej jednak poczekać, aż trawnik odzyska siły po zimie.” Dobry czas na wertykulację to późna wiosna, kiedy termometr wskazuje co najmniej dziesięć stopni Celsjusza, a pogoda jest sucha. Wertykulacja jest stosowana, aby zapewnić trawnikowi więcej powietrza do wzrostu oraz poprawić zaopatrzenie w minerały i wodę. Akumulatorowa kosiarka do trawy z koszem na trawę może wtedy pomóc w zebraniu usuniętego materiału. Jeśli w kilka dni po wertykulacji nie ma deszczu, należy użyć węża ogrodowego. W przeciwnym razie motto podlewania trawnika brzmi: Lepiej rzadziej, ale obficiej. Wystarczy podlewać raz lub dwa razy w tygodniu, zaleca się ilość od 20 do 25 litrów na metr kwadratowy, najlepiej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Zdjęcie przedstawia dwie osoby wertykulujące trawnik na wiosnę z wykorzystaniem narzędzi ręcznych i wertykulatora STIHL.
Wertykulacja ręczna lub za pomocą urządzenia: to kwestia osobistych preferencji; zależy od wielkości trawnika, którym się zajmujesz.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.