Historia firmy STIHL – część 1: Piła musi dotrzeć do drzewa, a nie drzewo do piły (1926-1945)

Historia firmy STIHL sięga 1926 roku, kiedy to Andreas Stihl skonstruował pierwszą pilarkę łańcuchową. Zgodnie ze swoją wizją chciał „ułatwić ludziom pracę i obcowanie z naturą”. Od 1971 roku STIHL jest najlepiej sprzedającą się marką wśród pilarek na całym świecie. Od momentu powstania STIHL z jednoosobowego zakładu pracy stał się koncernem o międzynarodowym zasięgu produkującym nie tylko pilarki łańcuchowe, ale również szereg innych urządzeń. W poszczególnych częściach poznasz bogatą historię przedsiębiorstwa. W części pierwszej przedstawimy lata 1926-1945. 

Andreas Stihl – „ojciec pilarki łańcuchowej”

W roku 1926 Andreas Stihl otworzył biuro inżynieryjne w Stuttgarcie. Praca w leśnictwie była wtedy bardzo ciężka i niewygodna. Drzewa były wycinane siekierą lub piłą ręczną, a następnie transportowane do tartaków. Dopiero tam używane były pilarki.

Wtedy młody przedsiębiorca Andreas Stihl, z wykształcenia inżynier mechanik, często przebywający zawodowo w tartakach i w praktyce korzystający z maszyn do obróbki drewna wpadł na genialny pomysł: „Piła musi dotrzeć do drzewa, a nie drzewo do piły“. Coraz częściej myślał o tym, aby skonstruować przenośną, wydajną pilarkę łańcuchową. „Chcemy ułatwić ludziom pracę. Taka była dewiza mojego ojca 90 lat temu. I w dalszym ciągu stanowi ona naszą siłę napędową.” (Hans Peter Stihl).

Andreas Stihl - portret
„Ojciec pilarki łańcuchowej”, Andreas Stihl 1926.

Z pomysłu ostatecznie powstał produkt. W swoim małym warsztacie w Stuttgarcie Andreas Stihl stworzył pierwszą pilarkę łańcuchową. Pilarka ta była urządzeniem elektrycznym obsługiwanym przez dwie osoby.

W roku 1929 natomiast powstała pierwsza spalinowa pilarka łańcuchowa. Z uwagi na problemy związane z dostawą poszczególnych części składowych pilarek Andreas Stihl zaczął wytwarzać je samodzielnie. Na sukces nie trzeba było długo czekać: Produkowane pilarki były mu – jak sam mówił „wyrywane z ręki”.

Pierwsza dwuosobowa pilarka spalinowa STIHL
Wprowadzona na rynek w 1929 roku pierwsza dwuosobowa pilarka spalinowa (46 kg/6 KM) w znacznym stopniu ułatwiła prace w lesie. Historia firmy STIHL.

Rozwój firmy i eksport za ocean

W kolejnych latach Andreas Stihl systematycznie wprowadzał na rynek nowe modele pilarek. Małe biuro inżynieryjne bardzo szybko przekształciło się w fabrykę maszyn. Zakład został przeniesiony z centrum Stuttgartu do dzielnicy przemysłowej Bad Cannstatt. Mimo światowego kryzysu gospodarczego w 1929 roku zakład nadal funkcjonował. Andreas Stihl pokonał największy kryzys produkując pralki.

Pierwszy eksport towaru za granicę zaczynał ponownie nakręcać biznes. Jako pionier globalizacji Andreas Stihl zdecydowanie poszedł naprzód pozyskując nowe rynki zbytu w USA i Kanadzie.

Historyczny plakat STIHL USA Kanada
Od połowy lat 30-tych STIHL eksportuje pilarki do Ameryki i Kanady.

Świadczenia socjalne w firmie STIHL mają długą tradycję

W roku 1940 w Cannstatt powstał pierwszy dział praktyk i przyuczenia do zawodu w zakładach STIHL.

Warsztat szkoleniowy w zakładzie STIHL w roku 1940. Historia firmy STIHL.
Warsztat szkoleniowy w zakładzie STIHL w roku 1940. Historia firmy STIHL.

Świadczenia socjalne mają w firmie STIHL długą tradycję, którą zapoczątkował sam Andreas Stihl. W roku 1941 firma zatrudniała już 340 pracowników. Już wtedy (od 1935) istniał bonus w postaci pieniężnej z okazji świąt Bożego Narodzenia jak również fundusz socjalny. Bliski kontakt z współpracownikami był dla przedsiębiorcy bardzo ważny.

Do dnia dzisiejszego firma czuje się w obowiązku, aby w szczególny sposób traktować swoich pracowników. Kultura przedsiębiorstwa, która przez lata była wypracowywana polega na dobrej i ufnej współpracy, odpowiedzialności, szacunku i uczciwości.

Pod egidą Hansa Petera Stihla i Evy Mayr-Stihl w późniejszych latach miały miejsce różne działania, które miały ogromny wpływ na sukces firmy. Duże znaczenie odegrały również zaangażowanie i odpowiedzialność pracowników. Liczne akcje charytatywne, zbiórki pieniędzy oraz projekty społeczne miały miejsce praktycznie od zawsze.

Historia firmy STIHL - Andreas Stihl z pracownikami w roku 1941.
Historia firmy STIHL – Andreas Stihl z pracownikami w roku 1941.

II wojna światowa

Wybuch drugiej wojny światowej oznaczał poważną przeszkodą w rozwoju firmy. W nalocie lotniczym w październiku 1944 roku całkowicie zniszczony został zakład w Cannstatt.

Cykl „Historia firmy STIHL”:

Część 2 – Historia firmy STIHL – „Contra” pokonała powojenny kryzys | lata 1945 – 1970


Zapoznaj się z obecną ofertą.

Fachowe doradztwo zapewniają  Autoryzowani Dealerzy STIHL

Dealer STIHL z pewnością pomoże Ci wybrać najbardziej odpowiedni sprzęt do Twoich potrzeb. Zapraszamy do Autoryzowanych Punktów Dealerskich. Najbliższy sklep znajdziesz tutaj: Wyszukiwarka Dealerów.


Dodaj komentarz