Historia firmy STIHL – część 2: STIHL „Contra“ pokonała powojenny kryzys (1945-1970)

Kiedy Andreas Stihl w roku 1926 skonstruował pierwszą pilarkę łańcuchową – zgodnie ze swoją wizją – chciał „ułatwić ludziom pracę i obcowanie z naturą”. Od 1971 roku STIHL jest najlepiej sprzedającą się na świecie marką wśród pilarek. Od momentu powstania firmy STIHL z jednoosobowego zakładu pracy stał się koncernem o międzynarodowym zasięgu wytwarzającym nie tylko pilarki łańcuchowe, ale również wiele innych urządzeń. W poszczególnych częściach poznacie bogatą historię przedsiębiorstwa. W części drugiej opowiemy o latach 1945-1970.

 „Contra“ w czasie powojennego kryzysu

Po wojnie Andreas Stihl stanął w obliczu trudnych wyzwań. Wprawdzie jego powiernik Karl Gutjahr już w czerwcu 1945 mógł ponownie otworzyć zakład w Waiblingen-Neustadt, obecnej siedzibie, jednakże z dawnych 500 pracowników zostało tylko 80. Firma nie przynosiła zysków, ponieważ ludzie naprawiali używany sprzęt i nie kupowali nowych urządzeń. Tym samym STIHL pogrążył się w kryzysie.

Z pomocą wysoce zmotywowanej załogi, częściowo jeszcze z początkowych lat istnienia firmy oraz dzięki nowym produktom Stihl szybko nadrabiał straty. W roku 1959 na rynku pojawiła się legendarna pilarka spalinowa Contra, która ostatecznie zrewolucjonizowała prace leśne. Ważąca 12 kg pilarka o mocy 6 KM była zdecydowanie lżejsza i bardziej efektywna niż wszystkie inne produkty dostępne na rynku. Dzięki tej pilarce przedsiębiorstwa leśne mogły zwiększyć swoją wydajność nawet o 200 procent. STIHL uzyskał dwucyfrowy wzrost obrotu ze sprzedaży.

1959: die STIHL Contra

1959: Pilarka spalinowa STIHL Contra

STIHL staje się firmą rodzinną

Początkowo bardzo dyskretne, później coraz bardziej znaczące dla całego dalszego rozwoju przedsiębiorstwa było rozpoczęcie pracy w firmie przez Hansa Petera Stihla i jego siostrę Evę, którzy z biegiem lat stopniowo umacniali swoje pozycje podejmując wszelkie kluczowe decyzje wraz z ojcem, założycielem firmy.

Eva Stihl, Andreas Stihl und Hans Peter Stihl (von links nach rechts)

Eva Stihl, Andreas Stihl i Hans Peter Stihl (od lewej)

W roku 1960 Andreas Stihl, w wieku 64 lat, przekształcił firmę w spółkę komandytową i podzielił jej udziały w równych częściach na czworo dzieci jako komandytariuszy. STIHL liczył w tym czasie prawie 640 pracowników i osiągał obrót 25 mln marek niemieckich.

Innowacje na taśmie produkcyjnej

W roku 1964 STIHL jako pierwsza firma na świecie wyposaża pilarki w uchwyt antywibracyjny.

1964: die ersten Motorsägen mit Antivibrationsgriff

1964: pierwsze pilarki z uchwytem antywibracyjnym

W roku 1965 w Waiblingen-Neustadt powstał nowoczesny zakład produkcji pił łańcuchowych oraz prowadnic do pilarek. Do dnia dzisiejszego STIHL produkuje je we własnym zakresie.

Fertigungsstätte für Sägeketten und Führungsschienen in Waiblingen-Neustadt 1965.

Zakład produkcji pił łańcuchowych i prowadnic w Waiblingen-Neustadt (1965).

Zmiana pokoleń w przedsiębiorstwie

Po śmierci Andreasa Stihla w 1973 roku, Eva i Hans Peter Stihl przejęli prowadzenie działalności operacyjnej w firmie. W roku 1978 dołączył do nich brat dr Rüdiger Stihl. Kolejnym komandytariuszem była Gerhild Schetter (z domu Stihl).

Podczas gdy fabryka wciąż jeszcze była zakładem rzemieślniczym, w trakcie budowy były już dwa kolejne zakłady. Rodzeństwo Eva i Hans Peter Stihl zrestrukturyzowali firmę, czego efektem było powstanie nowoczesnego przedsiębiorstwa przemysłowego. Kolejnym ważnym krokiem była ekspansja produkcji oraz rozwój własnej struktury sprzedaży. Początek stanowiło otwarcie spółki dystrybucyjnej w Austrii.

Cykl „Historia firmy STIHL”:

Część 1 – Historia firmy STIHL – Piła musi dotrzeć do drzewa, a nie drzewo do piły | lata 1926 – 1945


Zapoznaj się z obecną ofertą.

Fachowe doradztwo zapewniają  Autoryzowani Dealerzy STIHL 

Dealer STIHL z pewnością pomoże Ci wybrać najbardziej odpowiedni sprzęt do Twoich potrzeb. Zapraszamy do Autoryzowanych Punktów Dealerskich. Najbliższy sklep znajdziesz tutaj: Wyszukiwarka Dealerów.

Dodaj komentarz

Komentarz do “Historia firmy STIHL – część 2: STIHL „Contra“ pokonała powojenny kryzys (1945-1970)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.