STIHL osiąga neutralność klimatyczną 🌍

STIHL staje się neutralny klimatycznie

  • STIHL w Niemczech od roku 2021 osiągnie neutralność klimatyczną
  • Międzynarodowe zakłady produkcyjne uzyskają status neutralnych klimatycznie w roku 2022, natomiast spółki dystrybucyjne od roku 2023
  • Do roku 2030 planowany jest wzrost efektywności energetycznej o co najmniej 40% 
STIHL staje się neutralny klimatycznie! #neutralnoscklimatyczna
STIHL staje się neutralny klimatycznie! #neutralnoscklimatyczna

STIHL pracuje nad przedsięwzięciem eliminacji emisji COna świecie.

W swojej strategii klimatycznej firma określiła wytyczne w zakresie działań krótko- średnio- i długoterminowych. W pierwszym kroku neutralność klimatyczną zyskają od roku 2021 wszystkie zakłady produkcyjne w Niemczech oraz centrala dystrybucyjna w Dieburgu. Nacisk położono tutaj na bezpośrednie i pośrednie emisje CO2 (Etap 1 i 2 zgodnie z  Greenhouse Gas Protocol). W przyszłości zapotrzebowanie na prąd pokrywane będzie w 100% z odnawialnych źródeł energii. W perspektywie krótkoterminowej emisje CO2, których nie da się uniknąć kompensowane będą przez STIHL poprzez wspieranie międzynarodowych projektów ochrony klimatu, które posiadają certyfikat uznanego na arenie międzynarodowej, niezależnego znaku jakości „Gold Standard“. W długim okresie powstałe emisje nadal będą zmniejszane przez wdrożenie odpowiednich działań, a wytwarzanie zielonej energii znacznie rozszerzone, aby trwale redukować ilość kompensacyjną CO2.

Strategia klimatyczna STIHL

STIHL jako firma rodzinna o zrównoważonym rozwoju jest świadoma swojej odpowiedzialności za środowisko naturalne.  Nasze działania zmierzają do realizacji celu Porozumienia Paryskiego, w myśl którego należy ograniczyć ocieplenie Ziemi do poziomu poniżej 2° C. Strategia klimatyczna ma być naszym udziałem w tym przedsięwzięciu, dlatego rozszerzamy działania chroniące klimat

~ Dr Michael Prochaska

Autorem powyższego cytatu jest Dr Michael Prochaska, z Pionu Zarządu ds. Kadrowych i Prawnych w firmie STIHL odpowiedzialny m. in. za obszar zrównoważonego rozwoju. Po firmie STIHL Niemcy – będącej głównym źródłem emisji CO2 w grupie – przedsięwzięcie obejmie kolejne spółki produkcyjne za granicą: Austrię, Szwajcarię, Chiny, USA, Brazylię i Filipiny. Spółki dystrybucyjne na świecie będą sukcesywnie włączane do bilansu energetycznego od 2023 do najpóźniej 2028 r. W kwestii emisji w procesach up- i downstream (Etap 3) wykraczających poza faktyczną działalność STIHL oceniamy obecnie potencjały redukcyjne z ambitnym celem, aby stały się one neutralne dla klimatu na długo przed rokiem 2050 i tym samym wcześniej spełniły założenia Paryskiego Układu Klimatycznego.

Harmonogram osiągnięcia neutralności klimatycznej | STIHL
Harmonogram osiągnięcia neutralności klimatycznej | STIHL

Filary neutralności klimatycznej

Strategia klimatyczna STIHL opiera się na następujących filarach:

Zielona energia:

W przyszłości STIHL będzie kupował „zieloną energię“- prąd ze źródeł odnawialnych w Niemczech. Dzięki temu emisje CO2 zależne od energii w niemieckich zakładach produkcyjnych będą mogły być zmniejszone o 50 procent.

Efektywność energetyczna i produkcja własna:

„W naszych procesach produkcji dążymy do możliwie oszczędnego wykorzystywania zasobów: efektywnego zastosowania materiałów, oszczędnego wykorzystania wody, prądu oraz perspektywicznego planowania budynków i przestrzeni –  są to filary naszych działań. Założenia te będziemy w sposób istotny wzmacniać i konsekwentnie wykorzystywać kolejne potencjały oszczędności“, wyjaśnia Martin Schwarz, z Pionu Zarządu Produkcja i Gospodarka Materiałowa. Do roku 2030 efektywność energetyczna  powinna wzrosnąć w stosunku do roku 2019 o co najmniej 40 procent. Także firma STIHL  nadal będzie intensyfikować samodzielne wytwarzanie zielonej energii poprzez stosowanie dodatkowych systemów solarnych.

Kompensacja:

Generalnie firma STIHL stosuje zasadę „Redukcja emisji ma priorytet wobec kompensacji“. Jednak nieuniknione emisje – pochodzące z procesów spalania czy produkcji energii elektrycznej w krajach, w których zielona energia nie jest dostępna lub dostępna jest w bardzo ograniczonym zakresie – równoważone są poprzez tzw. działania kompensacyjne. STIHL wspiera projekt klimatyczny posiadający certyfikat Gold Standard w Gatsibo, Rwanda. Lokalna ludność gotuje tam wodę na otwartych paleniskach w celu jej uzdatniania.

Podczas spalania drewna, które najpierw pozyskano z wycinki drzew, do atmosfery uwalniane są gazy cieplarniane. W tym miejscu pojawia się projekt: wspiera on oczyszczanie istniejących studni wody pitnej w połączeniu z wydajnymi piecami do gotowania. Dzięki temu z jednej strony zmniejsza się emisję CO2 oraz wyrąb drzew, z drugiej strony jest to wkład w ochronę lokalnych lasów i różnorodności biologicznej. Dla ludzi oznacza to także bezpieczne zaopatrzenie w wodę pitną i ochronę przed chorobami. Ponadto znacznie polepsza się sytuacja życiowa, zwłaszcza kobiet i dziewcząt.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.